4 tipy pro zmírnění atopického ekzému v plenkové oblasti

Pokud byl Vašemu miminku diagnostikován atopický ekzém nebo jen bojujete se suchou, šupinatou, zarudlou nebo dokonce mokvající pokožkou pod plenkou Vašeho drobečka, mám pro Vás několik tipů, jak s problémy zatočit:

 

  • Přestaňte používat jednorázové plenky

 

Jednorázové plenky jsou plné chemie, ve složení plenek najdeme polyethylen, ropu, polyakrylát sodný, polypropylen, tributyl cínu, atd. Pokožka v jednorázových plenkách nedýchá, polyethylen je vlastně mikrotenový sáček, takže se není čemu divit.

Pokud se nechcete vzdát jednorázových plenek, volte alespoň ekologickou (a pro pokožku zdravější) variantu jednorázových plenek. Na trhu je spousta značek, nevýhodou je, že je zpravidla nekoupíte běžně v drogerii, ale musíte objednávat přes internet.

 

 

  • Začněte se kamarádit s látkovými plenami

 

Moderní látkové pleny neobsahují žádnou chemii, jsou z přírodních materiálů, vyjdou levněji než jednorázové a péče o ně Vám nezabere o nic více času, než strávíte nákupem jednorázových plen. O tom jaké plenky vybrat a čeho se u atopiků vyvarovat si můžete přečíst v návodu zdarma zde.

 

 

  • Nepoužívejte vlhčené ubrousky

 

Stejně jako jednorázové plenky jsou i vlhčené ubrousky chemickým koktejlem, který pokožce miminka neprospívá a v kombinaci s jednorázovou plenkou, močí a stolicí zaděláváme maličkému na pěkné problémy.

Proto při každém přebalování obývejte pokožku dítěte pod tekoucí vodou a nechejte miminko minimálně 5-10min „vyvětrat“.

Pokud nemáte možnost omývat, vytvořte si vlastní vlhčené ubrousky. Jsou vhodné nejen na přebalování doma, ale i na cestách. Tipy jak na to obdržíte zde.

 

 

  • Pokud již látkujete, vyhněte se umělým materiálům

Jestliže používáte látkové pleny a přesto má Vaše miminko pod plenkou suché flíčky nebo naopak červené mokvavé, zkuste se zamyslet, z jakých materiálů jsou Vaše plenky.

Nejčastější materiálové alergeny jsou:

1. Fleece – najdete ho na lemech svrchních PUL kalhotek. Nenechte se mýlit, že je používáte již dlouho a  alergie se projevila až teď. Ve fleece se dobře drží nečistoty, tj. používáním se riziko alergie stupňuje. O tom jak správě prát plenky atopikům si můžete přečíst zde.

Z fleece jsou svrchní kalhotky tzv. flísáčky.

Fleece se vyskytuje i na separačních plenkách pro pocit sucha, může tvořit kontaktní vrstvu AIO plenek, postranní křidélka SIO, atd. Pokud máte pocit, že mluvím cizí řečí, mrkněte v návodu zdarma zde, jaké typy plen jsou na trhu.

2. Suedecloth – vrstva pro pocit sucha, kontaktní vrstva kapsovek,…

3. Vlna – sice se jedná o přírodní materiál, ale atopiky může vlna „kousat“ Vlňáčky však patří mezi nejprodyšnější svrchní kalhotky, proto doporučuji vyzkoušet, zda zrovna Vašemu atopikovi nesednou.

Nejvhodnější pro pokožku Vašeho miminka je bambus a bavlna. Bambus je antialergický, jemný a používá se i jako dotyková vrstva.  Často je ve složení uveden tzv. PES. Tyto umělá vlákna jsou z rubové strany, tvoří mřížku, nedostávají se však do přímého kontaktu s pokožkou. Opět to chce zkusit ale zpravidla tento materiál atopikům nečiní problém.

Napsat komentář

Close Menu
×

Cart