O tom, jak dlouho vám dopřejí menstruační kalhotky jistotu a 100% ochranu si rozhodujete samy.

Kalhotky mohou vydržet čtvrt roku ale také několik let (klidně třeba pět). Co musíte udělat, abyste z nich získali maximum?

 

Prací rutina

Před prvním použitím

Menstruační kalhotky je vhodné před prvním použitím vyprat, z několika důvodů:

 • Hygienické
 • Aktivační (savou vrstvu v kalhotkách je třeba oživit, aby začala fungovat. Pokud byste praní před použitím vynechaly, tekutina by se do kalhotek nevstřebávala. Plné savosti však látka dosáhne po cca 5 ti vypráních, je tedy možné, že po prvním použití budete mít pocit nízké savosti, ale po více použitích vaše obava zmizí)

Kalhotky vyperte v pračce s ostatním prádlem, zpravidla na 40-60st, dle doporučení výrobce. Způsobu praní se budu věnovat ještě níže.

Po použití

Pokud máte možnost, kalhotky přeperte po použití v ruce studenou vodou. Perte do té chvíle, dokud nepoteče voda čirá.

Při ručním praní doporučuji kalhotky silou netřít, nekroutit, nedrhnout. Perte je jako vaši nejjemnější a nejdražší podprsenku (o které jste doma neřekla, na kolik vás přišla:-D

Pokud byste chtěla odstraňovat skvrny (avšak na černé látce je budete těžko hledat), doporučuji použít žlučové mýdlo. Koupíte ho v DMku (nejlevnější varianta) nebo pak třeba od Tierra Verde apod. Avšak myslím, že tento krok můžete vynechat.

Kvalita ručního vyprání bude záležet na tom, zda dáte prát kalhotky ještě do pračky, nebo zda je chcete mít připraveny k dalšímu použití.

Pokud chcete mít připraveny kalhotky k použití, doporučuji použít trošku pracího prášku (osvědčil se mi tekutý), anebo také desinfekci (mám ozkoušenou z Bambino Mio desinfekci Miofresh). S práškem si příliš nemusíte lámat hlavu, ale dejte pozor na aviváž.  Ta způsobí, že kalhoty ztratí svou savost a funkčnost.

Ždímání kalhotek při ručním praní je trošku oříšek. Vyvarujte se kroucení, tahání apod. Můžete tím narušit funkčnost membrány. Vodu z kalhotek jemně vymačkejte a dejte sušit – klasicky pověšením na šňůru nebo rozprostřením.

Kalhotky nepatří do sušičky ani na horké topení. Přímé ostré slunce jim také radost neudělá (vše kvůli membráně).

Pokud máte zrovna dostatek dalšího prádla a dejte po ručním předeprání kalhotky s prádlem do pračky.  Ovšem i to má svá pravidla:

 • Perte na 40-60st. Dle doporučení výrobce
 • Používejte prací prášek (ideálně ekologický, bez optických rozjasňovačů, bělidel apod)
 • Nedávejte do pračky aviváž
 • Prací cyklus na běžné prádlo bude ideální
 • Snižte otáčky ždímání (pokud by se to podařilo do 1000/ot/min, bylo by to super)
 • Nezapomeňte kalhotky vyndat než přendáte prádlo do sušičky

 

Výhody praní v ruce x pračce?

Praní v ruce Praní v pračce
Kvalita vyprání vyšší
Kvalita ždímání vyšší
Životnost kalhotek vyšší
Délka schnutí kratší
Pracnost vyšší
Časová náročnost nižší

 

Z uvedeného přehledu vyplývá, že nejlepší životnost zachováte kalhotkám při ručním praní, ale musíte počítat s důkladnějším praním (které je omezeno tím, že byste neměla extrémně drhnout a dřít prádlo), delším schnutím (protože prádlo nevyždímete, tak jako pračka). Nemusíte si však lámat hlavu s plněním pračky nebo skladováním použitých kusů, které čekají na zapnutí pračky.

Můj tip: po celou dobu menstruace peru kalhotky ručně a po ukončení cyklu všechny používané kalhotky dám přeprat do pračky a uskladním na další měsíc.

 

Jak na kalhotky ve zkratce? Aneb opakování matka moudrosti:

 • Před 1. použitím vyprat
 • Prát na 40-60. st (pozor na merino, to 60st rozhodně nedá)
 • Nepoužívat aviváž
 • Neždímat kroucením, nesušit v sušičce, na radiátoru, přímém slunci

 

Kalhotky nemám možnost ihned vyprat

Pokud nemáte po ruce umyvadlo/vodu/ prášek nebo jen nezbývá čas, nevadí. Řešení je snadné – kalhotky počkají, až  budete mít čas se jim věnovat. Do té doby je můžete uskladnit v nepromokavých pachu nepropustných pytlících: Pytlíky na menstruační kalhotky | www.bubugau.cz, které jsou tak krásné, že je můžete nechat s klidem třeba i na stole. Jen bacha, ať si kolegové nemyslejí, že v něm schováváte třeba bonbóny:-D

Pokud se o kalhotky budete starat s láskou, vydrží vám asi 100-150 pracích cyklů 🙂

 

 

 

 

 

Zadejte níže své jméno a e-mail, získáte tak pravidelnou dávku inspirace a jako DÁREK vám pošlu pdf. Jak látkovat miminko s atopickým ekzémem.

Zadejte níže své jméno a e-mail, získáte tak pravidelnou dávku inspirace a jako DÁREK vám pošlu pdf. Jak látkovat miminko s atopickým ekzémem.

Vaše osobní údaje (jméno, e-mailová adresa) jsou u mě v bezpečí a budu (Daniel Kátký (Petra Krátká), Měšín 49, 58601) je zpracovávat na základě vašehoho souhlasu podle zásad ochrany osobních údajů, které vycházejí z české a evropské legislativy.

Stisknutím tlačítka vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním potřebným pro zaslání tohoto PDF a dalších e-mailů ode mě, které se budou týkat souvisejícího tématu funkčního oblečení pro děti. Svůj souhlas můžete kdykoli odvolat kliknutím na tlačítko ODHLÁSIT v každém mnou zaslaném e-mailu.

 

Vše proběhlo v pořádku, potvrďte email ve vaší emailové schránce.

Share This