Rozhovor s Danielou Růžičkovou, dlouholetou průvodkyní v lesní školce, mámou tří dětí, instruktorkou vázání dětí do šátku, a hlavně báječnou ženskou:-)

Dani, jsi průvodkyně v lesní školce (v současnosti na mateřské se třetím dítkem), ale díky tvým bohatým zkušenostem bych se ráda dozvěděla o oblékání dětí do lesní školky.

Co bys poradila pořídit maminkám, které své dítko zapsaly do lesní školky a chystají výbavičku na září? Jaké kousky oblečení a boty by neměly chybět?

  • Co se týče oblečení, nemělo by ve výbavě chybět funkční spodní prádlo (třeba merino) na chladnější období roku, na podzim a jaro určitě softshellový komplet – preferuji kalhoty a bundu zvlášť, protože se s tím lépe manipuluje, když potřebuje dítko v lese „na záchod“, na větší déšť, více mokro (a u nás oblíbené i přes zimu spíš než oteplováky) se nám osvědčilo zateplené pogumované oblečení (zase – kalhoty preferuji, a dodávám, že zejména u holčiček, bez laclu).

Boty záleží, na co je dítko zvyklé. Moje děti chodí od malička v barefoot botách a chodí tak i většinu roku v lesní školce. Boty by měly být v první řadě dítěti pohodlné a ošetřené tak, aby nebyly ihned promočené, je-li mokro.  Jen na zimu řeším kompromis, v tom se nám osvědčily holínky Demmar Mammut s vlněnou vložkou, nebo (trochu širší) McKinley.

 

Maminky ještě třeba nevědí, jak to v lesní školce chodí a proto řeší – jaké oblečení (a kolik) ho mít na převlečení sebou v lesní školce?

  • V naší školce doporučujeme rodičům, aby dítko mělo u sebe v batůžku sadu náhradního oblečení (spodního), tj. Ponožky, kalhotky/trenýrky, tričko a legíny nebo podvlékačky. Tohle by mělo mít dítě k dispozici neustále v lese, protože když se stane nehoda, je potřeba to pro pohodu dítěte řešit hned.

V jurtě v kapsáři pak by děti měly mít další stejnou sadu náhradního oblečení, dle ročního období navíc třeba kraťasy (holčičky mívají sukně nebo šaty), teplé ponožky, když je hodně mokro, tak třeba i záložní softky.

 

Jak se lesní školky staví ke změnám počasí? Typicky podzimní vrtochy počasí – ráno chladno a mokro, ale přes den ještě léto. Když dám dítku pogumované gatě (nebo něco takového), bude během dne zapařené. V teplákách zase mokré. Co na takovéto dny oblékat a co na převlečení?

  • Vždy se snažíme řešit aktuální situaci přímo s dítětem tak, aby bylo v pohodě a spokojené. V lese je často i během dopoledne chladněji/stín a pokud dítě dostane ráno od rodiče pogum, většinou v něm vydrží celé dopoledne. Pokud by se teploty tak změnily, že by se děti začaly pařit, tak se samozřejmě mohou vysvléct, případně se jich i průvodkyně na toto ptají a domlouvají se s nimi tak, aby jim bylo fajn. Děti si pak vysvlečené části oblečení odnášejí z lesa v batůžcích.

Vzhledem k tomu, že se na oběd vždy vracíme do zázemí, tak nejpozději v poledne se děti v takovém případě změny počasí převlékají před obědem.

 

Léto, když jsou horka – vyplatí se dětem pořizovat funkční oblečení, nebo mají dostatečný komfort s bavlněném tričku a kraťasech?

  • No, v lese je příjemněji než na sluníčku, takže třeba moje děti to dávají v bavlně v pohodě, na paloučku (máme zázemí – jurtu situovanou na paloučku), kde svítí sluníčko, pak děti většinou běhají třeba jen ve spodním prádle 🙂

Obecně bych potřebu funkčního oblečení v teplém období řešila spíš dle individuální potřeby dítěte (např. U hodně potivých nošených dětí, ale to je na jiné povídání 🙂 )

Zima – asi nejnáročnější období v lesní školce. Osobně doporučuji rodičům dětí vždy kvalitní podvlékací prádlo, aby hřálo třeba i mokré – jako třeba merino. Jakou máš zkušenost – mají děti v lesní školce kvalitní podvlékací prádlo, nebo si vystačí s punčocháčemi?

  • Punčocháče nedoporučujeme vůbec, protože když promoknou boty a punčocháče, musí se dítko vysvléct celé, aby se mohlo převléct. Lepší jsou tedy podvlékací legínky a ponožky, které se převlečou jednodušeji.

Moje osobní zkušenost je, že většina dětí má podvlékací prádlo (kvalitu nedovedu úplně posoudit, ale třeba moje děti si pochvalují funkční oblečení z Lidlu) a na něm navrstveny další vrstvy

O podvlékacím prádle jsme mluvili. Co na něj? Jak funguje školka, pokud celý den vytrvale prší? Opravdu jsou celý den venku? A když mrholí nebo je mokro? Jaké oblečení zvolit?

  • V naší školce je to tak, že na dopoledne se jde do lesa vždy a za každého počasí (snad kromě silného větru, kdy hrozí nebezpečí poranění), od oběda ale už pak mohou děti zůstat v jurtě. Záleží, při jaké teplotě vzduchu prší, jiné je pršení při plus 3 stupních (to je hrozně vlezlé a většinou to fakt dopadá tak, že se třeba i jde dřív z lesa a děti jsou více času v jurtě) nebo při plus 15, kdy dětem je úplně jedno, že prší. Tohle je totiž věc, kterou víc řeší dospělí, než děti, zejména pokud jsou dobře oblečení. Takže zase, nejzásadnější je vrchní krycí vrstva, takže buď dobře naimpregnovaný soft nebo pogum, záleží, kdo co preferuje.

 

Holíny budou pro děti v lesní školce samozřejmostí, ale doporučila bys i nějakou kvalitní obuv, která se hned nepromáčí? Kromě holínek?

  • To je pro mě dost těžká otázka 😀 moje děti jsou schopné chodit do školky v holinkách asi tak 8 měsíců z roku 😀 ten zbytek je sucho a nemusím tedy moc řešit nepromokavost bot.

Ale když to vezmu trochu obecněji, asi jakékoliv boty, které se dají dobře naimpregnovat. Osobně bych koukala kožených botách.

Sněhu jsme si v posledních letech tolik neužili. Ale lesní škola a mráz a sníh? Je lepší při oblékání dětí vrstvit (a jak) nebo navléct nejsilnější oteplováky a bundu? Nejsou děti jak medvídci, neomezuje je to v pohybu?

  • Lepší je rozhodně vrstvení a radši dát po ránu těch vrstev víc a během dne je sundávat, než aby musely průvodkyně v lese řešit, že jim tam děti pláčou zimou…a zase je důležité mít v batůžku i něco na přioblečení. Nicméně v zimě je neméně důležitá i svačina – ideálně teplá a teplé pití, i to pomůže, když se chlad pokusí proklouznout vrstvami oblečení.

Když to vezmu konkrétněji. Venku je -5, sníh. Dítěti dám spodní prádlo, tenké ponožky, na to silnější ponožky – merino nebo pletené, a počítám s tím, že má teplé boty (nebo vlněné vložky v Demmarech), funkční spodní prádlo(komplet), na to bavlněné tričko, fleesovou mikinu, kalhoty a bundu ze zimního softu, rukavice, zateplení krku a hlavy.  Obecně do lesa i v zimě preferuju soft, protože právě ty děti nejsou tak medvídkovaté jako v péřovkách a lépe se jim hýbe.

 

A jak ochránit hlavu v létě/zimě? Co se Ti osvědčilo? Kšiltovky, kloboučky, nebo raději zase sáhnout po funkčních materiálech?

  • No, u nás je tohle zase dost individuální. My (já a děti) jsme rádi prostovlasí po většinu roku. Dcera měla dokonce jednu zimu, kdy mi celou zimu odmítala nosit čepici/kuklu a akceptovala jen kapuci (no, taky přežila 😀 )

Léto tedy vůbec, co se pokrývek hlavy neřeším, pokud děti chtějí, vezmou si obyč. Bavlněný klobouk nebo kšiltovku, ale pouze, pokud chtějí.

V zimě mám ráda merino, ale máme i hodně čepic z akrylu. A z různých jiných materiálů. Děti nechávám hlavně vybrat, aby se jim to, co budou mít na hlavě líbilo, protože to je pro mě nejlepší záruka, aby si tu pokrývku hlavy nechaly po celé dopoledne v lese.

 

Hodně tu padá slovo „funkční“. Bohužel pořídit funkční oblečení je dražší záležitost. Vyplatí se to? Vydrží oblečení déle, přes více velikostí, případně je pak dále prodejné na bazárcích?

  • Záleží, kde člověk to funkční oblečení nakupuje, dají se sehnat i levnější alternativy. U těch dražších věcí třeba já osobně dělám to, že kupuju oblečení o 1-2 velikosti větší právě proto, aby déle vydrželo, čímž se mi vyplatí dát za něj víc peněz. Vzhledem k tomu, že mám 3 děti, dostávám se postupně do toho, že nové věci kupuju hlavně nejstaršímu a mladší po něm dědí.

Co se týče prodejnosti na bazárcích, ono prodejné je cokoliv, co někdo koupí. Já osobně na bazárcích neprodávám, spíš posouvám oblečení kamarádkám, kde vím, že i když už třeba není v nejlepší kondici, tak se za mě nebudou zlobit. Sama ale na bazárcích nakupuju, protože moje filozofie je, že do lesní školky děti rozhodně nemusí mít fungl nové a v top stavu oblečení, protože pravděpodobnost, že ho tam dorasujou do naprosto neprodejného stavu prostě existuje. A nechci omezovat dítě v jeho radosti ze života kvůli tomu, aby neponičilo oblečení.

 

Z tvého pohledu – ocení děti komfort kvalitního oblečení? V naší lesní školce začíná být bohužel trendem značkové módní oblečení, které si nemají děti zašpinit, do pohodlného outdoorového oblečení má daleko. Ale tohle bude asi záležitost rodičů. Platí tedy ještě dle Tvého názoru „špinavé dítě – štastné dítě? „😊

  • Rozhodně platí. Zkopírovala bych tu poslední větu předchozí odpovědi – nechci omezovat dítě v jeho radosti ze života proto, aby si neponičilo oblečení.

 

Dančo, děkuji, věřím, že Tvoje zkušenost bude přínosem všem tápajícím rodičům malých průzkumníků:-)

 

 

Zadejte níže své jméno a e-mail, získáte tak pravidelnou dávku inspirace a jako DÁREK vám pošlu pdf. Jak látkovat miminko s atopickým ekzémem.

Zadejte níže své jméno a e-mail, získáte tak pravidelnou dávku inspirace a jako DÁREK vám pošlu pdf. Jak látkovat miminko s atopickým ekzémem.

Vaše osobní údaje (jméno, e-mailová adresa) jsou u mě v bezpečí a budu (Daniel Kátký (Petra Krátká), Měšín 49, 58601) je zpracovávat na základě vašehoho souhlasu podle zásad ochrany osobních údajů, které vycházejí z české a evropské legislativy.

Stisknutím tlačítka vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním potřebným pro zaslání tohoto PDF a dalších e-mailů ode mě, které se budou týkat souvisejícího tématu funkčního oblečení pro děti. Svůj souhlas můžete kdykoli odvolat kliknutím na tlačítko ODHLÁSIT v každém mnou zaslaném e-mailu.

 

Vše proběhlo v pořádku, potvrďte email ve vaší emailové schránce.

Share This