1. Jani, jste certifikovaná lektorka nošení dětí. Co si pod tím můžeme představit? Čím se zabýváte, s čím můžete maminkám pomoci?

Ano, certifikovaná a dokonce i osvědčená lektorka Trageschule Didymos. Znamená to, že jsem absolvovala intenzivní kurz pro lektory nošení dětí, který byl nabitý informacemi…o historii nošení, výhodách nošení a správné pozici děti v šátku a nosítku, o šátcích a nosítkách a jak vybrat to správné a dalšími a dalšími tématy spojenými s nošením a samozřejmě také praxí ve vázání šátků a nosítek. Osvědčená znamená, že jsem ještě navíc úspěšně složila zkoušku 🙂.

Takže, pomoci můžu maminkám nejen s úvazem miminka do šátku a nosítka, ale hlavně dohlednu na to, že miminko bude nošené správně a případně jsem schopná i poradit s hodně problémy a otázkami, které maminky k tématu nošení mají. A pokud nevím, mám zázemí, kam se můžu obrátit s dotazem a poradit se. V současné době je možné toto vše provést i online, stačí mě kontaktovat a domluvit se.

  1. Odlišuje se způsob oblékání dětí do nosítka a šátku?

Ne. Níže jen zmiňují úskalí nošení v šátku chodících děti v zimě. Ale v praxi je nošení ve vhodném nosítku i šátku stejné.

  1. Přichází podzim a s ním i sychravo. Co obléci prckovi do šátku?

Blíží se zima, začíná být chladněji. V tomto případě je důležité, jestli plánujete nosit miminko stále, tedy jestli je miminko ještě nechodící, a nebo už máte chodce, který bude chvilku běhat a chvilku se ponese.

V první variantě bych hlavně doporučila využít společného tepla, takže pořídit nosící mikinu/svetr a bundu pro maminku (nebo tatínka, bude-li nosit).  Většině maminek stačí na zimu mikina se softshellovou bundou, ale variant je mnoho. Pod takovým oblečením pak už stačí mít miminko v podstatě ve stejném oblečení jako je doma, doporučuji jen pořádně zateplit nožičky a hlavičku, takže návleky /capáčky a na hlavičku je fajn poradna kulička.

Co se týče materiálů, já nedám dopustit na merino nebo merino v různých kombinacích s hedvábím, bambusem bavlnou.

4.  Odlišuje se nějak oblečení miminek a starších dětí při nošení? Počet vrstev, …

U starších dětí, které už běhají bude nosící oblečení vypadat jinak. Společnou nosící vrstvu už zase tak často nevyužijeme, protože dítě je vlastně oblečené na samostatný pohyb venku a pod vaší bundou by se upeklo. Tyto děti už se nosí na našem oblečení, obvykle tak jak jsou. Problém nastává když jsou děti oblečené v kluzkých materiálech, kombinézách a softshellových bundach/kalhotach/kombinézách….to totiž klouže a dítě že šátku prostě prokluzuje. To je otrava, ale nedá se s tím nic dělat. Doporučuju v tomto období využívat spíše nosítko.

Jestli něco vidím jako užitečný doplněk k nošení v tomto období tak určitě něco proti dešti…buďto společnou pláštěnku, a nebo pláštěnkovou nosící kapsu, která se natáhne jen přes nosítko a dítě, aby nezmokli. Maminky, které nechtějí mít ušpiněné bundy od botiček můžou nosit capáčky a dítě přezouvat, a nebo návleky. Dají se sehnat i nezateplené návleky na botky.

5. Jak se má oblékat nosící maminka? Řekla bych, že největším problémem bývá, když se hlavička dítěte dostane na holý hrudník a potí se jak maminka, tak miminko…Jak třeba toto řešit?

 

Jak jsem výše zmínila, nosící mikina/svetr a bunda jsou super. Merino oblečení také pomůže udržet komfort při nošení. Proti pocení hlaviček na hrudníku se dá využít buďto složená plenka a nebo trojhránek (kus látky která se patentkami nacvakne na ramínka podprsenky a zakryje dekolt). Já jsem tedy nikdy nepotřebovala ani jedno z toho a v zimě jsem pod hlavičku dávala cíp šátku který jsme měla na krku.

 

6. Má smysl investovat do funkčních materiálu pro matku i dítě? Nebo stačí, že chci to nejlepší pro miminko a pořídím merino či bambus jen jemu?

Vyplatí. Myslím, že dnes už se dá sehnat funkční oblečení za snesitelné ceny a to pohodlí za to stojí. A pokud to opravdu nejde, tak určitě hlavně pro dítě. Nikdy ne naopak, tedy maminka v merino dítě v bavlně. Dítě by tak nasávalo vše, co vaše funkční oblečení odvede a bylo by to na úkor jeho komfortu.

 

7. Jak je to s mazáním dětí proti UV záření? Je lepší oblékat s dlouhým rukávem, nebo mazat?

Nemažu, skrývám před sluncem a to jen malinké miminko. Vitamin D je důležitý.

 

 

Jani, moc Vám děkuji za rozhovor a Váš čas, přikládám pro čtenáře na Vás odkaz, kam se mohou s dalšími dotazy či podporou ve vázání obrátit Jana Velčovská – Certifikovaná lektorka nošení dětí | Facebook

 

 

 

 

 

Zadejte níže své jméno a e-mail, získáte tak pravidelnou dávku inspirace a jako DÁREK vám pošlu pdf. Jak látkovat miminko s atopickým ekzémem.

Zadejte níže své jméno a e-mail, získáte tak pravidelnou dávku inspirace a jako DÁREK vám pošlu pdf. Jak látkovat miminko s atopickým ekzémem.

Vaše osobní údaje (jméno, e-mailová adresa) jsou u mě v bezpečí a budu (Daniel Kátký (Petra Krátká), Měšín 49, 58601) je zpracovávat na základě vašehoho souhlasu podle zásad ochrany osobních údajů, které vycházejí z české a evropské legislativy.

Stisknutím tlačítka vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním potřebným pro zaslání tohoto PDF a dalších e-mailů ode mě, které se budou týkat souvisejícího tématu funkčního oblečení pro děti. Svůj souhlas můžete kdykoli odvolat kliknutím na tlačítko ODHLÁSIT v každém mnou zaslaném e-mailu.

 

Vše proběhlo v pořádku, potvrďte email ve vaší emailové schránce.

Share This